forumgenealogiczne.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
[genealogia] opisy mundurów i zdjeć przodków
Autor Wiadomość
marcin_k

Wysłany: 18-10-2011, 11:56    

Znalazłem ciekawe zdjęcie. Żołnierze w rosyjskich mundurach trzymają sztandar z polskimi napisami: (pisownia oryginalna): "Boże zbaw Polske / za oiczyzne i wolność / wrucimy do kraió". Ciekaw jestem opinii na ten temat. Co to za wojsko, jaki okres i co to za niecodzienna sytuacja?
z góry dziękuję i pozdrawiam

adamovitch

Wysłany: 24-10-2011, 6:45    

Witam serdecznie,
co to może być za mundur (Ułan?)? co to może być za półk?
dziękuję

franekdolas55 

Wysłany: 30-10-2011, 5:21    

Marcin to jest zdjęcie Legionu puławskiego :właściwie I Legion Polski -
739 Nowoaleksandryjska Drużyna formacja zbrojna utworzona w czasie I wojny światowej pod auspicjami Komitetu Narodowego Polskiego, licząca ok. tysiąca ochotników; walczyła w składzie armii rosyjskiej przeciwko Niemcom na froncie wschodnim.Na początku grudnia 1914 do Puław przetransportowano około 40 ochotników zwerbowanych w Brześciu Litewskim i około 30 w Chełmie, którzy razem z ochotnikami przebywającymi już w tym mieście utworzyli l kompanię pod dowództwem kpt. Aleksandra Maciejewskiego.Dokonane zmiany organizacyjne oraz nowy status legionów przyspieszyły napływ ochotników. Sekcja Werbunkowa zorganizowana w Warszawie, zwana również Głównym Biurem Werbunkowym, nadzorowała działalność siedmiu terenowych biur werbunkowych powołanych w Warszawie, Łomży, Siedlcach, Suwałkach, Lublinie, Płońsku i Kijowie. Ten ostatni utworzono z myślą o Polakach przebywających na terenie Rosji. W Odessie miejscowa Polonia wystąpiła z prośbą do dowódcy okręgu wojskowego o wydanie zezwolenia na organizację poboru ochotników do legionów polskich. Próby rekrutacji na terenie Rosji zakończyły się ostatecznie niepowodzeniem, przede wszystkim z powodu nieprzejednanego stanowiska rosyjskich władz wojskowych. Podobnym fiaskiem zakończyła się próba wcielenia do legionów jeńców austriackich narodowości polskiej.
to zdjęcie wykonano właśnie w tym legionie

franekdolas55 

Wysłany: 30-10-2011, 5:24    

adamovitch - twoje zdjęcie jest podobne bo to ta sama liga to Ułan 1. szwadronu w mundurze wyjściowym właśnie legionu Puławskiego ale już z polska czapka czyli zdj,ecie wykonane po zakończeniu wielkiej wojny Do szwadronów kawalerii (ułanów) stawiali się ochotnicy, od których żądano by przybyli z własnym siodłem i uzdą. Znaleźli się więc w szeregach jako zwyczajni ułani ludzie z ziemiaństwa i inteligencji jak np. przyszły dowódca (w 1939) 1. pułku Ułanów Krechowieckich Jan Litewski i znany później tenor Salecki. Jednym z oficerów w 1. szwadronie był Ryszard Bolesławski (wł. Srzednicki), aktor i reżyser MChAT później w Hollywood, który opisał dzieje szwadronu i pułku w swej książce wydanej po angielsku w St Zjednoczonych The Way of the Lancer, używając jednak pseudonimów zamiast nazwisk swych braci-oficerów.

adamovitch

Wysłany: 01-11-2011, 10:52    

franekdolas55, dziękuję.
kiedy był fotografowany, jakie rok jest?

To jest ten pułk http://pl.wikipedia.org/wiki/Legion_Pu%C5%82awski ?

marcin_k

Wysłany: 03-11-2011, 2:37    

@franekdolas55
Dziękuję za odpowiedź. Może dałoby się zidentyfikować osoby na zdjęciu? Czy znana jest lista nazwisk żołnierzy tego Legionu?

marcin_k

Wysłany: 03-11-2011, 2:42    

Bardzo proszę o rozpoznanie mundurów na kolejnych zdjęciach.

t.s

Wysłany: 03-11-2011, 4:55    

A czy oficera na zdjęciu, które zamieściłem 9 października da się zidentyfikować ?

Lubliner 

Wysłany: 06-11-2011, 3:20    

Witam wszystkich (pierwszy raz na forum)!
Mam zdjęcie mojego dziadka podpisane 2.IX.1917 Kamieńsk(?).
Jest to wg przekazu oficer kawalerii. Na czapce ma już legionowego orzełka (jak i przy szabli).
Proszę o potwierdzenie i ew. wskazanie na przynależność pułkową, no i może, jak ten Kamieńsk jest związany z historią Legionów?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

admar 

Wysłany: 07-11-2011, 3:38    

A co na temat :
Legionów;
Kawakerii i ( 2.IX.1917) Kamieńska

mówią wszysko wiedzące gooogle ? ;)

Jest kilka stron poświęcibych informacjom na temat historii I i II wojny światowej

np: " Rysunek Legionowy przedstawiajacy Kamieńsk z dedykacją dla :

"Porucznikowej Maryi Leskiej subtelnej opiekunce Legionów ofiaruje w hołdzie wdzięczna relutońska brać literacko-malarska."

Kamieńsk, w Listopadzie 1917,

wykonany Żołnierzy legionistów-artystów, rezydujacych w Kamieńsku w 1917 r. Rysunki, wpisy m.in. Tadeusza Korniłowicza, W.Konopki i innych.

„Nie przeczuwałem, że czyn jest zwykle zdrajcą zamiaru „ – Brat Gerolamo Savonarola. Myśmy przecież przeczuwali – ale cóż: dookoła Panie Wojciechu."

Sabało, sabało Sabałowy dzień, Kie Sabała umarł sycko się wzleci Haj ... (nieczytelne nazwisko) Harobecek gibki.

Wym. 60 na 84 cm, w ramie z epoki.

Technika: akwarela, ołówek, pióro na papierze.

Ciekawy dokument artystyczny epoki!"

Powyższy cytat pochodzi ze strony: http://allegro.pl/item205308146.html

franekdolas55 

Wysłany: 09-11-2011, 2:56    

Lubliner - kawalerzysta 2 pułku ułanów , 2 brygady legionów legionowych, porucznik w stroju wz 17 z szablą chyba austriacką albo wz 17nie powiem bo jakość skanu mi nie pozwala dostrzec szczegółów . ale

akop 

Wysłany: 10-12-2011, 8:37    

Mam nadzieję, że podobnie jak kilka miesięcy temu, uda mi sie tutaj uzyskać odpowiedź na pytanie o mundur.
Dwa zdjęcia pod poniższymi linkami ukazują tę samą parę w odstępie zapewne kilku miesięcy.
http://imageshack.us/f/81...slawistanis.jpg
http://imageshack.us/f/50...slawistanis.jpg
Rzecz ma miejsce w 1920 r.
Po szewronach domyślam się, że pan młody ma za sobą 6 lat służby zawodowej.
Niestety to wszystko, co sam potrafię z tego odczytać.
Będę wdzięczny za wszelkie dodatkowe informacje.

jagna

Wysłany: 31-12-2011, 11:35    

Witam wszystkich. Poszukując informacji znalazłam tą stronę, uważam że jest rewelacyjna!

Proszę o pomoc w odczytaniu do jakiej formacji należała osoba na zamieszczonym zdjęciu. Wiem, że ta osoba brała udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Jeśli to możliwe to również interesuje mnie do jakiego pułku należała ta osoba, kto był dowódcą?
Każda informacja będzie dla mnie cenna, za wszystkie informacje z góry dziękuję.

franekdolas55 

Wysłany: 13-01-2012, 10:18    

Akop - to mundur piechoty wzoru jeszcze z tego co widzę pruskiego co do szewronów racja czyli znaczy to że przesłużył wojnę ale więcej nic ci nie powiem

franekdolas55 

Wysłany: 13-01-2012, 10:22    

Jagna - nie da sie powiedzieć nic więcej o tym człowieku oprócz tego że jest to legionista w mundurze wz pruskiego (austriackiego) z bagnetem prawdopodobnie szasepo francuskim . Wogóle mundur kombinowany bluza inna , spodnie inne i cywilna maciejówka , jakieś inne zdjęcie jak bym miał to może więcej bym powiedział

Odpowiedz do tematu